reklam

Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

6 sene önce admin tarafından yazıldı ve hakkında 5 yorum yapıldı.

dis kuvvetler tablo Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

A.Rüzgarların Oluşturduğu Yer Şekiller:

                Rüzgarların bir bölgede etkili olabilmesi için o bölgenin kurak veya yarı kurak özellikte olması gerekir.Ayrıca biki örtüsünün varlığı da rüzgarın yeryüzünü şekillendirerek şekiller oluşturmasını engeller. Yeryüzünü teşkil eden malzemelerin gevşek özellikte olması rüzgar aşındırmasını kolaylaştırır.Anlaşılacağı gibi rüzgarların en fazla çöllerde etkili olması bir tesadüf değildir.

Yani rüzgarın bir bölgeyi şekillendirebilmesi için;

 • Kurak veya yarı kurak iklim şartları
 • Bitki örtüsünün olmaması veya zayıf olması
 • Yüzeyi olşuturan malzemenin gevşek  olması

Gibi şartların bulunması gerekir.

A.1. Rüzgar Aşındırma Şekilleri:

  a): Rüzgarın sürtünme etkisinin yanında taşıdığı malzemelerin çarpma etkisi de vardır(korrazyon).Rüzgarın az miktarda sürtünme etkisi  ve taşıdığı malzemelerin çarpma etkisi sonucu Kayaların alt kısımları oyulup üst kısımları şapka şeklinde kalabilir. Bu şekle Mantar kaya adı verilir.

images Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

 Kayaların üzerinde suların çözme etkisi sonucu ortaya çıkan ayrışma ürünlerinin rüzgarlar tarafından uzaklaştırılması sonucu oluşan küçük oyuklardır(kovuk).

b):

tafoni Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

c): Aslında adı üzerindedir. Çevredeki daha gevşek malzemelerin rüzgar tarafından aşındırılıp uzaklaştırılması sonucu daha dayanıklı(dirençli) olduğu için aşınma süreçlerinden daha az etkilenen aşınma artığı kayalardır.Rüzgar çevredeki kolay aşınan malzemeleri taşımış ve bölgeden uzaklaştırmıştır. Yani şahit kaya etrafındaki tüm aşınım ve taşınım süreçlerine şahit olmuştur.

ZCAZW4DNKCAGQ37SYCAK7B916CAT6GVWSCAI2JTEKCAISWURJCAD885TKCA4NVPK7CA41HIOGCAB65XJYCAQKDKF9CALW6KADCARMXLT8CAXIYXXKCAZ1DPYECACW2ASSCA0PVM5DCAQ2LEVSCA0PKRW4 Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

d): Kil, marn, kumtaşı gibi sert olmayan, kolay aşınabilen taşların süpürülmüş inden doğmuş İnce uzun yarıntılardır.Yamaçlardaki gevşek malzemelerin rüzgar tarafından aşındırılıp taşınması sonucunda orada kalan ve dirençli kayaçların oluşturduğu girintili çıkıntılı oluklu yer şekilleridir.Orta Asya’da bolca görülür.

yardan Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

A.2.Rüzgar Birikim Şekilleri:

a):Çöllerde görüldüğü gibi günlük sıcaklık farkının fazla olduğu gezegenlerde (Mars,Venüs gibi) ve uydularında da(Ay gibi) görülür.Anlamlı bir şekil almamış kum yığıntılarıdır.Rüzgarlar tarafından taşınan kumların bir yerde biriktirilmesi sonucu oluşurlar.Deniz kenarlarında, kurak ve yarı kurak bölgelerde ve çöllerde yaygın olarak görülür.

kumul Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

b): Rüzgarların taşıdıkları kumları hilal biçimindeki tepeler şeklinde biriktirmesi sonucu oluşurlar. Hilalin uç kısımları rüzgarın esme yönüne bakar yani rüzgarın esme yönüne dikey doğrultuda uzanır.

barkann Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

c)Lösler:Rüzgar tarafından taşınıp biriktirilen kum ve mil boyutundaki malzemelerin bir yerde depolanmasıyla oluşan bir tür toprak. Kum ve mil boyutundaki malzemelerden oluştuğu için kolayca ufalanabilir.Genellikle sarımsı bir renge sahiptir ve gözeneklidir.

lösler Rüzgar aşındırma ve biriktirme şekilleri

 Ders notu cografya.org tarafından hazırlanmıştır. Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

İzohipslerden Profil Çıkarma
Profil bir nevi yandan görünüm anlamına gelmektedir. İzohips haritalarından alınan kesitlerle o haritada gösterilen yer şeklinin profilden nasıl bir görüntüye sahip olduğunu gösterebiliriz. İzohips haritalarında profili çıkarılmak istenen doğrultu belirlenir. ...
izohipsler
İzohipslerin (Eş Yükselti Eğrileri) Özellikleri Eş yükselti eğrisi olarak da adlandırılırlar. Aynı yükselti değerine sahip olan noktaların birleştirilmesiyle oluşturulurlar. Bir izohips üzerindeki bütün noktaların yükseltisi aynıdır. İç içe eğrilerdir. ...
projeksiyon
Dünya küresel (geoid) biçimde olduğu için yeryüzünün tamamı ve ya bir bölümü düzlem(kağıt vb.) üzerine aktarılmak istendiğinde sorunlarla karşılaşılmakta, bozulmalar olmaktadır. Bu bozulmaları en aza indirmek ve gerçeğe en yakın şekilde düzleme aktarılabilmesini sa...
 1. Mete diyor ki:

  Çok teşekkürler.

 2. serpil diyor ki:

  aradığım bilgi değil

 3. ali diyor ki:

  arkadaş iyi hoş ama nie 2 tane özellik vermişsin bna 5 tane lazım üffffffff

 4. çağlar diyor ki:

  çok boş şeyler var ardığım deil

 5. şule diyor ki:

  çok teşekkür ederim ellerinize sağlık :)